Тази диета е разработена преди повече от 30 години от френския лекар Пиер Дюкан.Тя се основава на диета с ниско съдържание на въглехидрати. Поради тяхното отсъствие, тялото трябва да се възстанови и да получи енергия от собствените си запаси от мазнини. Благодарение на протеина в диетата, засищането настъпва по-бързо, а чувството на глад е по-малко остро. Диетата на Дюкан продължава няколко месеца. За да започнете, трябва да изчислите „правилното" си тегло с помощта на специален калкулатор. Това зависи от възрастта, ръста и характеристиките на тялото. Като цяло диетата на Пиер Дюкан позволява 100 храни и е разделена на четири етапа:
- атака;
- редуване;
- Поправяне;
- стабилизация.
Първоначалните две фази на диетата на Дюкан ви помагат да отслабнете, а последните две - за консолидиране на резултата. Нещо повече, през първата седмица можете да свалите 2-3 килограма поради дехидратация.
Атаката включва ядене само на протеинови храни. Фазата продължава, като правило, от два до седем дни. В диетата са разрешени месо, птици, морски дарове, нискомаслени млечни продукти и яйца. Също така към менюто задължително се добавят 1, 5 супени лъжици овесени трици. За максимални резултати е необходимо да спортувате и да пиете 1, 5 литра вода дневно.
Редуването може да продължи от месец до година. На този етап менюто от първата фаза се комбинира с 28 вида зеленчуци - домати, краставици, цвекло, аспержи, целина, броколи и така нататък. Можете да използвате зехтин за дресинг на салати. Тренировките трябва да са 30 минути на ден.
Укрепването е проектирано да избягва наднорменото наддаване в бъдеще. Диетата включва плодове, хляб, сирене и храни с високо съдържание на нишесте. Въпреки това, един ден в седмицата трябва да се храните според схемата на атака. От време на време е позволено да се организират празници и да се ядат висококалорични ястия.
Фазата на стабилизиране е насочена към поддържане на теглото и не предполага твърди ограничения, но има някои правила, които трябва да се следват. Веднъж седмично трябва да организирате протеинов ден, препоръчително е да запазите менюто от третия етап. Също така в диетата трябва да присъстват овесени трици и физическата активност трябва да се разпределя 20-30 минути на ден. Основните правила на диетата на Дюкан за всички етапи:
- отказ от асансьора;
- пиене на много течности;
- ядене на трици;
- спортувам;
- могат да се използват заместители на захарта.
Плюсове на диетата на Дюкан
Методът стана известен в цял свят с бързата си загуба на тегло. Освен това, за разлика от много други диети, той има доста разнообразно меню. През първите две седмици не е нужно да броите калории, както и да се ограничавате в храната и времето на приема. Плюсовете включват ежедневна физическа активност - ходене, фитнес, плуване и др. Протеиновата диета на Дюкан е подходяща за тези, които не обичат строгите техники за отслабване.
Недостатъци на диетата на Дюкан
В научната общност този метод за отслабване често е критикуван за излишък на протеин, който може да увреди бъбреците и да доведе до бъбречна недостатъчност и необходимост от диализа. Също така, лекарите отбелязват, че диетата е небалансирана, което води до дефицит на важни витамини и минерали в организма. Въпреки факта, че методът предполага доста бърза загуба на тегло, има голяма вероятност от "сривове" и връщане на предишното тегло.
„Изразеният дефицит на микроелементи и витамини води до проблеми не само с външния вид, но и с нервната, сърдечно-съдовата и храносмилателната системи. В резултат всичко това може да причини хормонални смущения. "
Пример за 7-дневно меню за диетата на Дюкан
За фазата на атака са разрешени само протеини, така че примерната диета може да изглежда така.
Понеделник.Закуска: бъркани яйца с чай или кафе. Обядът се състои от пилешка супа и ментов чай. За следобедна закуска можете да използвате сладкиши с ниско съдържание на мазнини, а за вечеря - печена скумрия и кефир с трици.
Вторник.Закуска: каша от овесени трици, чай или кафе. За обяд можете да ядете котлети, а за следобедна закуска - кефир с трици. Вечерята се състои от пуешки кюфтета и чай от лайка.
Сряда.Закуска: варени яйца, чай или кафе. Обяд: пиле в трици, чай. Следобедна закуска: варени морски дарове. Вечеря: парчета пуйка на фурна и кисело мляко.
Четвъртък.Закуска: бъркани яйца с месо или шунка, чаша кафе. За обяд можете да ядете рибена супа с варени яйца, за следобедна закуска - чийзкейкове от фурната. За вечеря трябва да направите омлет руло с червена риба, да пиете кефир с трици.
Петък.Закуска: сандвич с трици и шунка, чай или кафе. Обяд: печен пилешки и джинджифилов чай. Следобедна закуска: палачинки по рецептата на трици на Дюкан. Вечеря: рибен пай, зелен чай.
Събота.Закуска: бъркани яйца, чай или кафе. За обяд - телешки стек, чай с лимон. За следобедна закуска можете да използвате тортила с трици и кисело мляко, а за вечеря рибена салата и ментов чай.
Неделя.Закуска: омлет с крема сирене, чай или кафе. Обяд: асорти риба, кефир с трици. Следобедна закуска: десерт, направен от разбити протеини. Вечеря: пиле, запечено в доматен сос.
Рецептите на Дюкан са разнообразни и включват много ястия, включително десерти, но без захар.